جمعه سیاه یا بلک فرایدی (Black Friday) به آخرین جمعه از ماه نوامبر تقویم میلادی گفته می‌شود. این روز به نوعی در فرهنگ غرب، آغاز آیین خرید برای کریسمس به حساب می‌آید. به همین دلیل اغلب فروشگاه‌ها، محصولات خود را با تخفیف ویژه ارائه می‌کنند.

آشنایی با جمعه سیاه

این جمعه که روز بعد از روز شکرگزاری است، در سال میلادی جاری مصادف با ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸ یا ۲ آذر ۱۳۹۷ خواهد بود. هر ساله در اروپا و آمریکا و به تازگی در سایر نقاط جهان، فروشگاه‌ها با سیل عظیم خریدارانی مواجه می‌شوند که خود را برای خرید جمعه سیاه آماده کرده‌اند. این روز به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها قبل از ساعت ۴ صبح کار خود را آغاز می‌کنند. مردم نیز از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا قبل از آغاز شب خرید کرده باشند.

رفته‌رفته با جا افتادن خریدهای اینترنتی، فروشگاه‌های آنلاین هم در رویداد بلک فرایدی حضور یافتند. رقابت در صف‌های طولانی، پدیده‌ای متفاوت در کشورهای دیگر است. همان‌طور که مردم برای فیلم‌های معروف سینمایی، از چندین ساعت قبل با صندلی و تجهیزات کامل گذران وقت حاضر می‌شوند، در مورد بلک فرایدی نیز، این امر بسیار پررنگ‌تر بود. بسیاری از مردم فرصت ایستادن در صف‌های طولانی را نداشتند. این عده ترجیح می‌دادند که روز عید شکرگزاری پیش خانواده خود باشند. فروشگاه‌های آنلاین، در دوشنبه بعد از شکرگزاری (پایان تعطیلات چهار روزه عید)، پیشنهادهای آنلاین جذاب خود را ارائه می‌دادند. به این ترتیب، کسانی که موفق به حضور در بلک فرایدی نشده بودند، یا دیر به پیشنهاد موردنظر خود رسیدند هم شانسی دوباره پیدا می‌کردند. در موارد بسیاری، رویداد بلک فرایدی آنلاین یک هفته کامل طول می‌کشد. این مدت ۷ روزه را با عبارات (Cyber Monday) و (Cyber Week) توصیف می‌کنند.

جمعه سیاه در ایران

اگرچه آمریکای شمالی محل اصلی رخداد این سنت است، اما سایر کشورها نیز از جمعه سیاه بی‌بهره نمانده‌اند. همچون بسیاری از سنت‌های دیگر این منطقه، این سنت نیز به کشورهای دیگر سرایت کرده است. در ایران نیز فروشگاه‌های اینترنتی و همچنین فروشگاه‌های کوچک و خرده‌فروشی‌ها، به‌این مورد توجه داشته و تخفیف‌هایی را ارائه می‌دهند.

تخفیف ویژه گروه چیا

گروه برنامه‌نویسی چیا نیز به مناسبت جمعه سیاه، کلیه محصولات خود را با تخفیف ویژه به فروش می‌رساند. با استفاده از کد تخفیف chiaafriday می‌توانید در جمعه سیاه گروه چیا شرکت کنید.

تخفیف ویژه جمعه سیاه

کافیست به هنگام خرید محصولات ما، کد تخفیف chiaafriday را وارد کنید. به این ترتیب از ۲۵ درصد تخفیف در خریدهای خود بهره‌مند می‌شوید. کد تخفیف جمعه سیاه از ۲۸ آبان ۱۳۹۷ لغایت ۵ آذر ۱۳۹۷ معتبر است.