سوالات متداول

(این بخش به مرور زمان، تکمیل می‌گردد.)

سوالات متداول۱۳۹۷-۸-۲۵ ۱۹:۴۵:۴۳ +۰۳:۳۰
یک وبسایت از چه اجزایی تشکیل شده است؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۱۹:۵۸:۵۸ +۰۳:۳۰

هر وبسایت، فضایی در اینترنت است که بر روی سرورهای میزبانی وب نگهداری می‌شود. برای فراخوانی محتویات وبسایت، یک دامنه به هر وبسایت تخصیص می‌یابد. به محض این که کاربر دامنه سایت را در مرورگر خود وارد می‌نماید، سرور اطلاعات لازم را از جداول دیتابیس فراخوانی کرده و برای سیستم کاربر ارسال می‌کند.

دامنه چیست؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۰۵:۲۴ +۰۳:۳۰

دامنه یک آدرس منحصر به فرد اینترنتی است که برای شناسایی وبسایت‌ها به کار گرفته می‌شود. هر دامنه از دو قسمت کلی نام و پسوند تشکیل شده است که توسط نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می‌نمایید. انتخاب نام پرمعنا برای سایت یکی از مهمترین مراحل داشتن وبسایت می‌باشد. پسوند دامنه (TLD)، کاراکترهایی هستند که هر کدام معنا و کاربرد خاصی دارند. جهت اطلاع از انواع پسوندهای دامنه به وبلاگ گروه برنامه‌نویسی چیا مراجعه کنید.

دامنه ملی و بین المللی چه تفاوت‌هایی دارند؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۰۵:۰۷ +۰۳:۳۰

هر کشور با توجه به زیرساخت خود تعدادی پسوند دامنه اختصاصی دارد که مجوز صدور آنها را از سازمان ICANN اخذ نموده است. به عنوان مثال دامنه‌هایی که به ir. ختم می‌شوند به کشور ایران و دامنه هایی که به fr. ختم می‌شوند، به کشور فرانسه تعلق دارند. از طرف دیگر تعدادی از پسوندهای دامنه به صورت بین المللی به کار گرفته می‌شوند. مانند com, net, org, info, xyz و …

چه پسوند دامنه‌ای برای من مناسب است؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۱۴:۱۹ +۰۳:۳۰

از آنجا که هر پسوند دامنه کاربرد خاص خود را دارد، شما می‌بایست ابتدا در مورد کاربردهای هر کدام از TLD ها اطلاعاتی کسب کنید. در وبلاگ گروه برنامه‌نویسی چیا می‌توانید با انواع پسوندهای دامنه و کاربردهای هر یک آشنا شوید.

فضای میزبانی وبسایت چیست؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۱۴:۱۹ +۰۳:۳۰

فضای میزبانی وبسایت بخشی از هارد سرور میزبان است که فایل‌های وبسایت شما اعم از اسناد، تصاویر، ویدیوها و … بر روی آن نگهداری می‌شود.

چه مقدار فضای میزبانی برای من لازم است؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۱۴:۱۸ +۰۳:۳۰

پاسخ این سوال کاملاً وابسته به میزان استفاده و نوع کاربری شماست. در حالت کلی می‌توان گفت فضای میزبانی وبسایت شما باید از مجموع حجم فایل‌ها بیشتر باشد زیر مقداری از این فضا برای نگهداری ایمیل‌های تحت دامنه اختصاصی شما مصرف خواهد شد.

آیا فضا میزبانی وبسایت قابل ارتقاء است؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۱۴:۱۸ +۰۳:۳۰

بله. کلیه مشتریان گرامی گروه برنامه‌نویسی چیا می‌توانند پس از خرید اولیه، در هر ساعتی از روز اقدام به ارتقاء پلن میزبانی وبسایت خود نمایند. سیستم به صورت خودکار اختلاف هزینه مربوطه را محاسبه و برای شما فاکتور صادر می‌کند.

ترافیک یا پهنای باند ماهیانه چیست؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۱۴:۱۸ +۰۳:۳۰

پهنای باند ماهیانه یا ترافیک ماهیانه، حجم اطلاعاتی است که به صورت ماهیانه می‌تواند در سایت شما رد و بدل شود. به عنوان مثال اگر یک فایل ۲۰ مگابایتی شما در هر ماه ۱۰۰ بار توسط مخاطبین بارگذاری شود، ۲۰*۱۰۰ یعنی ۲۰۰۰ مگابایت از ترافیک ماهیانه شما مصرف شده است.

وب‌سرور چیست؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۱۴:۱۸ +۰۳:۳۰

وب‌سرور یا کارساز وب نرم‌افزاری است که بر روی سرور میزبان وبسایت شما نصب می‌شود و وظیفه پاسخگویی به درخواست‌های مرورگر و ارسال صفحات درخواستی را بر عهده دارد. فضای میزبانی وبسایت گروه برنامه‌نویسی چیا از وب سرور گرانقیمت لایت اسپید (Litespeed) استفاده می‌کند.

کنترل پنل فضای میزبانی چیست؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۱۴:۱۷ +۰۳:۳۰

کنترل پنل هاست در واقع یک نرم‌افزار مدیریت قابلیت‌های هاست می‌باشد که به دارنده هاست امکان دسترسی و مدیریت تمامی امکانات هاست خودش را در محیطی امن می‌دهد. برخی از این قابلیت‌ها شامل امکان ارسال فایل، مدیریت ایمیل‌ها، طراحی و تغییر صفحات وب و نیز نصب نرم‌افزارهای تحت وب می‌شود. فضای میزبانی وبسایت گروه برنامه‌نویسی چیا از کنترل پنل گرانقیمت سی‌پنل (cPanel) بهره می‌گیرد.

چگونه به کنترل پنل فضای میزبانی وارد شوم؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۳۹:۳۳ +۰۳:۳۰

پس از خرید سرویس و تنظیم شدن دامنه اختصاصی شما، از آدرس yourdomain.com/cpanel می‌توانید کنترل پنل فضای میزبانی وبسایت خود را مشاهده نمایید. به جای عبارت yourdomain.com می‌بایست دامنه اختصاصی خود را وارد نمایید.

آدرس ایمیل تحت دامنه وبسایت چیست؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۳۹:۳۳ +۰۳:۳۰

آدرس ایمیل تحت دامنه وبسایت به آدرس ایمیلی گفته می‌شود که مختوم به دامنه وبسایت شماست. به عنوان مثال اگر شما دامنه yourdomain.com را خریداری کرده باشید، آدرس ایمیل اختصاصی شما به عبارت yourdomain.com@ ختم می‌شود مانند info@yourdomain.com

چگونه ایمیل‌های اختصاصی دامنه‌ام را مشاهده کنم؟۱۳۹۷-۸-۲۳ ۲۰:۳۹:۳۳ +۰۳:۳۰

پس از خرید سرویس و تنظیم شدن دامنه اختصاصی شما، از آدرس yourdomain.com/webmail می‌توانید به قسمت ایمیل‌های اختصاصی خود وارد شوید. به جای عبارت yourdomain.com می‌بایست دامنه اختصاصی خود را وارد نمایید. علاوه بر این با استفاده از آموزش‌های موجود در بخش پرتال مشتریان گروه برنامه‌نویسی چیا، می‌توانید محتویات ایمیل‌های اختصاصی خود را بر روی جیمیل، هاتمیل، یاهو و … نیز مشاهده نمایید.