احراز هویت چند مرحله‌ای (MFA) یا Multi-Factor Authentication یک روش کنترل دسترسی به سیستم‌های کامپیوتری است که در آن کاربر برای دسترسی به داده‌های موردنظرش می‌بایست از چند گام مختلف برای احراز هویت خود استفاده کند. به طور معمول یک احراز هویت چند مرحله‌ای، شامل اطلاعاتی است که یا کاربر در اختیار دارد و یا آن را می‌داند.

یکی از انواع MFA که در ورود به cPanel نیز استفاده می‌شود، ورود دو مرحله‌ای (۲FA) یا Two-Factor Authentication است. در این روش، کاربر جهت ورود به فضای کاربری خود می‌بایست علاوه بر رمز عبور تعریف شده، با استفاده از یکی از برنامه‌های تولید رمز عبور یک بار مصرف (OTP) یا One-Time Password اقدام به ساخت رمزی نماید که در مرحله دوم از وی درخواست می‌شود. به صورت پیش‌فرض، cPanel برنامه‌های زیر را پیشنهاد می‌دهد:

  • برنامه Google Authenticator برای پلتفرم اندروید، iOS و بلک بری
  • برنامه Duo Mobile برای پلتفرم اندروید و iOS
  • برنامه Authenticator برای پلتفرم ویندوز فون

با توجه به فراگیر بودن گجت‌های مبتنی بر اندروید و iOS، توصیه نگارنده استفاده از برنامه Google Authenticator می‌باشد.

شایان ذکر است که این قابلیت می‌بایست توسط مدیر سرور (صرفاً کاربر root)، فعال شده باشد. در صورتی که گزینه Two Factor Authentication را در قسمت Security فضای کاربری خود مشاهده نمی‌کنید با مدیر سرور خود در ارتباط باشید.

روش ورود دو مرحله‌ای به cPanel

جهت آغاز تنظیمات ابتدا در کادر جستجوی cPanel کلمه two را جستجو نمایید.

ورود دو مرحله‌ای به cPanel

با کلیک بر روی آیتم Two-Factor Authentication، به صفحه‌ای مشابه زیر هدایت خواهید شد.

cPanel Two-Factor Authentication

بر روی دکمه Set Up Two-Factor Authentication کلیک نمایید. در این مرحله می‌بایست به برنامه Google Authenticator در گوشی یا تبلت خود مراجعه کنید. از گوشه سمت راست بالا، با انتخاب … و گزینه Set up account به مرحله بعد وارد می‌شوید.

Google Authenticator

مشابه تصویر زیر گزینه Scan a barcode را انتخاب کنید.

Google Authenticator Scan Barcode

بارکدی که در cPanel برای شما نمایان شده است را با استفاده از دوربین گوشی، اسکن کنید.

ورود دو مرحله‌ای به سی‌پنل

پس از چند ثانیه گجت هوشمند شما با نواختن صدای بوق، یک کد به شما می‌دهد. این کد را در کادر تصویر زیر وارد نمایید.

ورود دو مرحله‌ای به cPanel

به این ترتیب شما ورود دو مرحله‌ای به cPanel را با موفقیت تنظیم نموده‌اید و از این به بعد برای ورود به cPanel می‌بایست گجت هوشمند خود را همراه داشته باشید تا با استفاده از کدی که برای شما تولید می‌کند، بتوانید به محیط کاربری خود در cPanel وارد شوید.

کلیه هاست‌های ارائه شده توسط ما مجهز به پنل قدرتمند cPanel هستند.هاست سی‌پنل آلمان

گروه برنامه‌نویسی چیا، با ارائه تنوع گسترده‌ای از هاست‌های میزبانی وب، نیازهای انواع مشتریان اعم از وبسایت‌های کوچک و شخصی تا وبسایت‌های تجاری و سازمانی را در نظر گرفته است. هاست لینوکس آلمان با کنترل پنل cPanel مناسب تمامی وبسایت‌های مبتنی بر PHP می‌باشد. این هاست‌ها با پشتیبانی کامل از نرم افزار‌های مدیریت محتوای محبوبی مانند وردپرس و جوملا آماده شده‌اند. جهت تهیه هاست لینوکس با پنل cPanel می‌توانید به صفحه اختصاصی میزبانی لینوکس مراجعه کنید.