یکی از ویژگی‌هایی که باعث می‌شود خریداران با رغبت بیشتری اقدام به خرید پوسته‌های وردپرس نمایند، داشتن بسته نصبی پوسته است. بسته‌های نصبی به خریدار این امکان را می‌دهند تا به راحتی ظاهر سایت خود را مشابه نسخه پیش‌نمایش پوسته وردپرس تنظیم کند.

بسته نصبی آسان

همراه با کلیه پوسته‌های وردپرس گروه برنامه‌نویسی چیا، بسته نصبی آسان نیز ارائه می‌شود. یک بسته نصبی، شامل هسته وردپرس به همراه افزونه‌ها و پوسته و تنظیمات مربوطه است. این پکیج به نحوی گرد هم آمده که دیگر نیازی به تنظیم اجزای پوسته نخواهید داشت. فقط با نصب بسته آسان، ظاهر سایت شما مشابه نسخه پیش‌نمایش پوسته می‌شود.

توجه داشته باشید چنانچه سایت شما از قبل محتوایی دارد (نوشته، برگه و …)، هرگز به سراغ بسته نصبی آسان نروید. بسته‌های نصبی به صورت کامل محتوای سایت و دیتابیس شما را پاک می‌کنند. بنابراین استفاده از این بسته‌ها برای راه‌اندازی یک سایت تازه توصیه می‌شود. چنانچه از قبل یک وبسایت دارید که در حال سرویس‌دهی است، به روشی که در انتهای این آموزش بیان شده، اقدام کنید.

آپلود بسته نصبی آسان وردپرس

۱- وارد کنترل پنل هاست خود شوید. برای ورود به این فضا باید از نام کاربری و رمز عبوری که توسط سرویس‌دهنده میزبانی شما ارائه شده است، استفاده کنید.

در این آموزش، کنترل پنل هاست مورد استفاده، سی‌پنل است. چنانچه با نحوه ورود به سی‌پنل آشنایی ندارید، آموزش ورود به cPanel را از قسمت آموزش‌های گروه برنامه‌نویسی چیا مطالعه کنید.

۲- بر روی آیکن File Manager کلیک کنید تا وارد ناحیه مدیریت فایل‌های هاست شوید.

فایل منیجر cPanel

۳- از بین پوشه‌های موجود، وارد پوشه public_html شوید. این پوشه کلیه محتوای سایت شما را شامل می‌شود.

پوشه پابلیک فایل منیجر

۴- فایل بسته نصبی غالباً شامل یک فایل فشرده و یک فایل  installer.php است. این فایل‌ها را درون مسیر public_html آپلود کنید.

۵- فایل فشرده را با استفاده از گزینه Extract که در بالای صفحه وجود دارد، از حالت فشرده خارج کنید.

نکته ۱: برای آپلود فایل‌های اشاره شده می‌توانید از آپلودر خود سی‌پنل و یا ابزارهای FTP استفاده کنید. توصیه ما استفاده از ابزارهای آپلودر FTP است. نرم‌افزار FileZilla یک ابزار مناسب برای این کار به شمار می‌رود.

نکته ۲: اگر یکی از پوسته‌های وردپرس گروه برنامه‌نویسی چیا را خریداری نموده‌اید، محتویات پوشه Auto Installation را در مسیر فوق آپلود کنید.

ایجاد پایگاه داده (دیتابیس) سایت

وردپرس برای ذخیره‌سازی اطلاعات و تنظیمات سایت از پایگاه داده استفاده می‌کند. در این مرحله با مراجعه به MySQL® Database Wizard یک دیتابیس ایجاد کنید. هر دیتابیس دارای یک نام، نام کاربری و رمز عبور است. در مرحله اول، ابتدا یک نام برای دیتابیس خود تعیین کنید.

ایجاد دیتابیس در cPanel

در مرحله دوم می‌توانید نام کاربری و رمز عبور آن را مشخص کنید.

ایجاد نام کاربری دیتابیس در cPanel

نکته ۳: توصیه می‌کنیم نام کاربری و رمز عبور دیتابیس خود را یادداشت و نگهداری کنید.

نصب وردپرس با بسته نصبی آسان

اکنون که بسته نصبی با موفقیت آپلود شده و دیتابیس نیز ساخته‌ایم، نوبت نصب وردپرس فرا می‌رسد.

۱- در یک صفحه جدید مرورگر، آدرس دامنه سایت خود را وارد کنید و در انتها installer.php را تایپ کنید. به عنوان مثال اگر آدرس مدنظر شما domain.com است، آدرس را به صورت زیر تایپ کنید:

http://www.domain.com/installer.php

با این کار صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برای شما باز می‌شود. در این پنجره، ملزومات نصب و سلامت بسته بررسی می‌شوند.

گام اول نصب بسته نصبی وردپرس

۲- در قسمت پایین صفحه، بر روی گزینه Options کلیک کنید. در منوی باز شده، گزینه Manual Archive Extraction را علامت بزنید. سپس تیک گزینه I have read and accept را فعال کرده و بر روی Next کلیک کنید.

گام دوم نصب بسته نصبی وردپرس

نکته ۴: چنانچه دکمه Next برای شما فعال نبود، به احتمال زیاد یکی از ملزومات بسته نصبی در هاست شما رعایت نشده است. در صورت بروز چنین مشکلی به بخشی که کلمه warn در آن ذکر شده توجه و مشکل آن را برطرف نمایید.

۳- در مرحله بعد، می‌بایست اطلاعات دیتابیسی که قبلتر ساخته‌اید را وارد کنید. فیلدها را مطابق آنچه که ساخته‌اید تکمیل و بر روی Test Databse کلیک کنید.

گام سوم نصب بسته نصبی وردپرس

اگر با پیام تست موفقیت‌آمیز مواجه شدید، تنظیمات شما به درستی وارد شده است. اکنون بر روی Next و سپس Yes کلیک کنید تا فرآیند نصب پیش برود.

گام چهارم نصب بسته نصبی وردپرس

نکته ۵: مدت زمان نصب بسته نصبی وردپرس وابسته به پارامترهای مختلفی است. مشخصات سخت‌افزاری هاست و نیز حجم محتوای بسته نصبی از جمله عوامل تاثیرگذار در طول مدت نصب هستند. معمولاً بین ۱ الی ۵ دقیقه طول خواهد کشید تا نصب به مرحله بعدی وارد شود.

۴- در آخرین مرحله نصب بسته حتماً بر روی Options کلیک کنید. سپس در قسمت New Admin Account، یک حساب کاربری جدید برای مدیر سایت ایجاد کنید. چنانچه در این مرحله حساب کاربری مدیر سایت ایجاد نشود، نمی‌توانید به محیط پیشخوان مدیریت وردپرس وارد شوید.

گام پنجم نصب بسته نصبی وردپرس

پایان نصب بسته نصبی آسان

به این ترتیب به آخرین گام نصب بسته نصبی پوسته وردپرس رسیده‌اید. با کلیک بر روی Next، نصب به پایان می‌رسد و نتایج نمایش داده می‌شوند. کافیست آدرس دامنه مدنظر را در مرورگر وارد کنید تا سایت خود را مشاهده نمایید.

نکته ۶: پس از اولین ورود به پیشخوان وردپرس، افزونه Duplicator که برای ساخت بسته نصبی استفاده شده، به شما پیامی نمایش می‌دهد. در این پیام از شما خواسته می‌شود که فایل‌های اضافی موجود در public_html را حذف کنید. توصیه می‌کنیم جهت جلوگیری از مشکلات امنیتی، حتماً این عمل را انجام دهید.